TR | EN

Çocukluk yıllarından beri bağlama çalan Mikail Aslan ana dilinde ilk bestelerini Malatya´da okuduğu dönemlerde yaptı. Yıllarca hayalini kurduğu ana dilindeki ilk solo albümünü (Agêreyis) 1998 yılında Almanya´da kaydetti. 2000 yılında Michael Weil ve Dieter Schmalzried ile beraber “Mikail Aslan Ensemble”ı kurdu. 2001 yılında iki yıl süren bir hazırlığın ardından, Almanya` nın Mainz kentindeki Peter Cornelius Konservatuvarı´nda klasik gitar bölümünü kazandı. 2005 yılında klasik gitar öğretmeni olarak bu konservatuvardan mezun oldu. Konserlerinde ağırlıkla Zazaca ve Türkçe geleneksel müzikleri seslendiren Mikail Asla’ın albüm çalışmaları yanında bir de Zazaca deneme kitabı bulunmaktadır.

 
 Çeşm-i Dıl - Erkan Oğur & Mikail Aslan

Anadolu müziklerinin iki usta yorumcusu Çeşm-i Dıl projesiyle bir araya geliyor.Türkiye’nin en özgün müzisyenlerinden birisi olan Ekan Oğur, içlerinde perdesiz gitarın da bulunduğu birçok gitar ve telli çalgılar üreterek Anadolu’nun farklı bölgelerinin müziklerine kendine özgü yorumlar getirdi. Türkiye’de olduğu kadar dünyada da geleneksel müzikleri kendi özgün yorumuyla genç bir izleyiciye sevdirdi. Zaza’ca geleneksel müziklere getirdiği yorumla ve besteleriyle dikkat çeken Mikail Aslan ise ele aldığı geleneksel müziklerin enstrümantal anlamda sınırlarını genişleten bir müzisyen. Geleneksel müzikleri senfoni orkestrası ile buluşturan Aslan, yine bu müziklerin yerel tavırlarını korurken farklı batılı enstrümanlarla ele aldığı Anadolu geleneksel müziğine yeni alanlar açtı. Enstrümanları ve yorumlarıyla yeni kapılar açan bu iki usta müzisyen, Çeşm-I Dıl projesiyle ilk kez bir araya geldi. Almanya’da verdikleri konserler büyük ilgi topladı. İkili, 2012 yılında ilk kez Türkiye’de konserler verecek. Konserde Oğur ve Aslan, birbirlerinin tanınan türkülerini birlikte yorumlarken, Anadolu geleneksel müziklerini ve deyişlerini, kendi bestelerini yeni bir solukla yeniden ele alıyor.

Video

Nehrin Rengi Toprak - Cihat Aşkın & Mikail Aslan
 
Müziğin farklı söylem ve dilini kullanan iki usta isim ilk kez biraraya geliyor. Klasik müzik alanında çalışmalarını devam ettiren keman virtüözü Cihat Aşkın ile günümüzün ozanı olarak adlandırılan Mikail Aslan “Nehrin Rengi Toprak” adlı proje de buluşuyorlar. İki yaşam kaynağı, hayatın devamının iki vazgeçilmezi su ve toprak ilk hücrenin dönüşmeye başladığından beri yaşam döngüsü olmakta. Her nehir kaynağından çıkıp yine kaynağına ulaşmaya çalışır. Bu yolculuk sürecinde kimi setlerden, kimi engellerden, kimi sürüklenmelerden geçerek akar kaynağına ulaşır. Her daim toprakla içiçedir su, su da toprakla, birbirleri içinde her biri vazgeçilmezdir. Nehir nereye akarsa orayı yuvası, yatağı sayar. Toprağının rengine bulanır, yıkanır toprağıyla, yüzünü toprağının rengine çevirir.
 
Dinleyicilere müziğin etkin dilini kullanarak anlamlı mesaj vermek için biraraya gelen Cihat Aşkın ve Mikail Aslan’da tıpkı su ve toprak gibi, tıpkı saz ve söz gibi, tıpkı sevgi ve umut gibi birbirimiz için vazgeçilmez olduğumuzu aynı sahne de vurgulayacaklar.
 
Cihat Aşkın ve Mikail Aslan bu toprağın ezgilerini Aşkın Ensemble Orkestrası eşliğinde seslendirecekler…