TR | EN

Çağıl Kaya, bugüne kadar yaşadığı farklı şehirler ve etkilendiği farklı müziklerin kattığı çeşitliliği kendi müziğine aktarmaya ve müzikal ifadesinde büyük şehirlerin kaotik yapısı kadar, düşlediği diyarlardan da resimler çizmeye çalışıyor. Kendi dünyasını aktarmaya çalıştığı parçaları, dinleyicilere ilk albümü “bir parça ay biraz kuş” ile ulaştı. Albüm eleştirmenler ve dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı. Aralarında Hülya Tunçağ ve Murat Beşer gibi önemli isimler de olan jazz eleştirmenleri tarafından, yılın en iyi yerli jazz albümü seçildi. Ankara’da doğan Çağıl Kaya’nın, çok küçük yaşlarda ortaya çıkan müzik ilgisi, ortaokul yıllarındaki koro deneyimleriyle kendini göstermeye başladı. Liseyi bitirdiği sene TRT İzmir Çok Sesli Batı Müziği korosu sınavlarını kazanmasıyla müzik eğitimi başlamış oldu. Ege Üniversitesi Kimya bölümüne devam ettiği süreçte TRT korosuyla beraber sayısız konser verdi. Üniversite döneminde profesyonel müzik hayatı da başladı.

Müzik alanında akademik bir eğitim de alma isteğiyle, üniversiteden mezun olduğu yıl tekrar sınava girerek Dokuz Eylül Üniversitesi Müzikoloji bölümüne başladı. Aynı yıllarda İzmir’de ‘Logos’ adlı jazz grubuna katıldı. İlk jazz performanslarını da bu grupla gerçekleştirdi. Aralarında Eskişehir Jazz Günleri, İzmir Amerikan Kültür Merkezi konserleri olan çeşitli performanslar gösterdi.

2009 yılında İstanbul Üniversitesi Müzik bölümünde yüksek lisans yapmaya başlamasıyla İstanbul günleri de başlamış oldu. Bu süreçte, Cem Aksel, Neşet Ruacan, İmer Demirer, Alper Yılmaz, Volkan Öktem, Yahya Dai, Serkan Özyılmaz, Serhan Erkol, Tamer Temel, Matt Hall, Engin Recepoğulları, Bora Çeliker, Berke Özgümüş,Turgut Alpbekoğlu, Deniz Dündar, Kürşat And, Kağan Yıldız, Amy Salsgiver, Ferit Odman, Ercüment Orkut, Bulut Gülen, Volkan Topakoğlu, Eylül Biçer gibi isimlerle sahne aldı. İstanbul Caz Festivali, ODTÜ Caz Günleri, Ege Üniversitesi Kampüste Caz Günleri, Lefkoşa Jazz Festivali gibi sayısız festival ve konserde yer alan Çağıl Kaya, kendi parçalarını söylediği ‘Çağıl Kaya Band’ kendi parçalarını yaylılar için düzenlediği Çağıl Kaya & Moda String Trio projeleri ile konserler vermeye devam ediyor.

2014 yılında ilk albümü ‘bir parça ay biraz kuş’ A. K. Müzik etiketiyle yayınlandı. Konserlerinde teatral öğeler ve şaşırtıcı ses doğaçlamalarına yer vererek ve dinleyiciyle sürekli bir iletişim kurarak onları da bu hikayeye dahil ediyor. 2017 yılında ikinci albümü ‘şimdilik her şey yolunda’ yayınlanan Çağıl kaya repertuvarında kendi müzikleri dışında Duman, Mor ve Ötesi, Sevinç Tevs gibi farklı türlerde müzisyen ve grupların parçalarına da kendi üslup ve soundunda yorumlayarak yer veriyor. 

Alper Yılmaz, Volkan Öktem, Tamer Temel ve Serhan Erkol ile beraber oluşturdukları ‘bir şeyler eksik’ adlı grubun 2018’in ilk yarısında yayınlanacak olan albümü tamamı orijinal bestelerden oluşan, rap ve çağdaş müzik öğelerinin iç içe olduğu düzenlemelerden oluşuyor.