TR | EN

Sokratis Sinopoulos en önemli İstanbul Kemençecilerinden biridir. İstanbul kemençesi kökü kültürel tarihe uzanan ve halen birçok çağdaş müzik yorumuna ya da farklı müzikal iddialara açık bir enstrümandır.  Sokratis Sinopoulos bugüne kadar Eleni Karaindrou, Domna Samiou, Ross Daly, Ara Dinkjian ve Charles Lloyd gibi müzisyenlerle gelenekselden, çağdaş uluslararası repertuvara uzanan bir skalada canlı konserler ve kayıtlar gerçekleştirmiştir. ECM’den çıkan Eight Winds (Sekiz Rüzgar) grubun ilk albümüdür ve albüm ünlü Alman şirket Manfred Eicher tarafından desteklenmiştir.

Bugünün müzisyenlerinin ve müzik severlerinin maruz kaldığı sayısız ses, biçim, tür ve trend anlamına gelen müzikal rüzgarlar, sayısız kombinasyonla dünü, bugünü ve yarını bir araya getirebilir.

Albümdeki parçalar Sokratis Sinopoulos’un benzersiz yaratıcı süreci hakkındaki kendi tarifiyle yer yer doğaçlamadır, yer yerse “her seferinde farklı bir şekilde boyanan siyah beyaz müzikal taslaklar”dır. “Bu süreç sekiz rüzgarın biribiriyle olan bağını koparmakla ilgili değil, o rüzgarları dinginlik içinde hissetmektir.” – Projenin konseptini ortaya koyan cümle budur.

Eight Winds Yunan müzik kültürüne işaret etse de, bu noktaya dünyanın dört farklı köşesinden doğarak gelir: Sinopoulos’un İstanbul kemençesi, Yann Keerim’in piyanosu, Dimitris Tsekouros’un kontrbası ve Dimitris Emmanouil’in perküsyonu. Grup Yunan geleneğini yeniden yorumlamaktan yola çıkıp Sinopoulos’un orijinla temalarına odaklandı ve caz ve çağdaş müziğin kesiştiği geniş skalada bir beraberlik yakaladılar.

Sokratis Sinopoulos: İstanbul kemençesi
Yann Keerim: Piyano
Dimitris Tsekouras:Kontrbas
Dimitris Emmanouil: Davul