TR | EN

Bilal Karaman Türkiye'nin en yetenekli jazz gitaristleri ve bestecilerinden biridir.  Gitar çalmaya 11 yaşında başladı ve hem Türkiye'den hem de dünyadan adını duyurmuş gitaristlerle çalıştı. Bilal Karaman, 2009 yılında katıldığı Nardis Jazz Guitar yarışmasında ilk ödülünü kazandı. 

2007 yılında Türkiye'de Jazz dergisi tarafından yapılan ankette son on yılın en iyi 5 Caz gitaristinden biri olarak seçildi., 2009 yılında Yamaha sponsorluğunda gerçekleşen Caz Gitar yarışmasında birinci oldu.
2011 yılında yayınlanan ilk solo albümü Bahane Türkiye'de en sevilen Caz albümlerinden biri oldu. 2012 yılında Istanbul Caz Festivali özel konseri olan Marcus Miller & Friends konserinin en çok konuşulan ismi oldu.

Yine, 2012 yılında Türkiye'nin ilk ve halen tek Sanal Gitar Akademisini kurdu, bütün gitar öğrencileri için Türkçe ve ücretsiz  kaynak yarattı. 

Bugüne kadar Ricky Ford, Lawrence Butch Morris, Marcus Miller, Pierre Blanchard, Lars Danielsson, Aydin Esen gibi Dünya Jazz sahnelerinde prestij sahibi müzisyenlerle beraber çalışma fırsatı yakaladı. 

Kendi müziği alışıldık tariflerin ötesinde, Türk Müziğini gelenekten koparıp Cazla buluşturuyor.