TR | EN

Yeni nesil piyanistlerden Güldiyar Tanrıdağlı’nın albüm ve konser projesi Rachmaninov Anatolian Project, önce Kalan Müzik etiketiyle bir albüm olarak yayınlandı, ardından konserlere başladı. Tanrıdağlı, 20’nci yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden Rachmaninov’un solo piyano eserleri ve lied’lerini Anadolu enstrümanlarıyla buluşturduğu projesinde, bir Doğu-Batı sentezi çalışması ortaya koyuyor.

Güldiyar Tanrıdağlı , kendisine ait bu projede ,  klasik müziğin özellikle piyano repertuarında çok büyük yeri olan besteci Rachmaninov’u seçmesinin nedenini şöyle anlatıyor:

“Müzikle ve Rachmaninov’la tanıştığımdan beri bunu düşlüyordum. Rachmaninov Tatar asıllıdır. Benim Uygur de Türkü olmam dolayısıyla kökenlerin yakınlığı algıda seçicilik yarattığından da olsa gerek, bestecinin Orta Asya esintilerinin yoğun olduğu eserleriyle birlikte beni böyle bir fikre sürükledi.”

Genç piyanist özellikle sanatçının gençlik yıllarına ait bestelerde Tatar köklerine ait notaların daha çok hissedildiğini söyleyip, konserin eser seçimi sırasında buna dikkat ettiğini ekliyor. Doğu etkileri taşıyan bu besteler Anadolu enstrümanlarına aranje edilirken eserlerin formları da orijinal haliyle korunmuş.

 Yarısı solo, yarısı trio olan “Rachmaninov Anatolian”daki kimi eserlerde piyaniste duduğu ile Ertan Tekin ve yaylı tanbur-perdesiz gitarda ise Cenk Erdoğan eşlik ediyorlar.

Güldiyar Tanrıdağlı, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı piyano bölümünden mezun olduktan sonra müzik üzerine Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden olan Salzburg Mozarteum konser piyanistliği bölümünde lisans ve master eğitimini tamamladı. Avusturya’da bulunduğu 5 yıl süresince çeşitli albümlere katkıda bulundu ve konserler verdi.