TR | EN

Taner Akyol Trio, 2003 yılında bir stüdyo kaydı sırasında doğdu.
Doğaçlamalarda bağlama, piyano ve perküsyon çalgılarının birlikteliğinden
doğan alışılmadık renkler, üç müzisyeni oryantalist tutku ve entelektüel tını
arayışı arasındaki deneysel bir alanı keşfetmeye yöneltti: birlikte doğan,
birlikte yok olan, yeni renklerde tekrar bir araya gelen, karmaşık ritimlerde
çakışan, sınırları teker teker aşan tınıların alanını.

ENJA-Records’la kayıtlar yapan ve pek çok ülkede sahneye çıkan Taner
Akyol Trio, konserlerinde Taner Akyol’un Anadolu halk müziği
geleneğinden temellenen, Doğu ve Batı müzik gelenekleri arasındaki
etkileşimi ileri bir aşamaya getirmeyi hedefleyen eserlerini
seslendirmektedir.

Taner Akyol, (d. 1977 Bursa) Klasik Batı müziği ve Anadolu halk müziği sanatçısı. Tunceli’li bir aileden geliyor. 4 yaşında Almanya’ya gelir. 8 yaşında yeniden Türkiye’ye döner. İlk kez bağlama ile Almanya’da dayısı sayesinde tanışır. Bursa’da ilkokula giderken bağlama dersleri alır. Ortaokul son sınıfta okurken Uludağ Üniversitesi Halk Müziği Korosu’nda profesyonel saz sanatçısı olarak çalmaya başlar. Daha sonra Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü sınavlarını kazanır. Burada ana sanat dalı keman olmak üzere 4 yıl okur. Ardından Almanya’ya gelir ve iki yıllık bir hazırlık sürecinden sonra 1997/98 okul döneminde Berlin Hans Eissler Müzik Akademisi’nin bestecilik dalında açtığı sınava girer. O yıl bu sınavı kazan tek kişi olarak okula başlar. Prof. Kyburz’dan kompozisyon dersleri alır. Aynı yıl “Brandenburgischen Colloquium für Neue Musik“ okulundan kompozisyon derslerine katılır. 5 yıl süren eğitimi boyunca birçok beste yarışmasına katılır ve ödüller alır.
2003 yılında Hans Eissler Müzik Akademisinden mezun olduktan sonra Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde (UDK); Prof. Zimmermann’ın öğrencisi olarak; birebir Türkçe’ye çevirdiğimizde “Usta Öğrenci“ anlamına gelen meister schüler bestecilik eğitimi alır. Aldığı eğitim açısından bakıldığında uzmanlık alanı bestecilik, keman ve piyanodur.
1998 yılında Musica Vitale Berlin (Uluslararası genç solistler) yarışmasında bağlama ile en iyi solist ödülü alır. 1999’da Hans-Eissler bestecilik ödülü alır. 2000 yılında Berlin’de çokkültürlü “Cornocopia“ adlı bir orkestra kurar. 2002 yılında “Jugend musiziert/gençler müzik yapıyor“ adlı yarışmanın bağlama bölümünde jüri üyeliği yapar.2007 yılında Brandenburg Çagdaş Müzik Vakfinin açmış olduğu uluslar arası bestecilik yarışmasında bağlama ve oda orkestrası için yazdığı eseri ödül alır.
2003 yılında TA3 (Taner Akyol Trio) adlı bir caz triosu kurar. Bağlamanın solo olarak yeraldığı bu ilk caz triosuyla,geleneksel Anadolu enstrümanı bağlamayla ilginç bir yorum yaratır. Taner Akyol Trio; Taner Akyol (bağlama), Antonis Anissegos (piyano) ve David Kuckhermann’dan (perküsyon) oluşmaktadır.
2004 yılından bu yana Berlin/Kreuzberg’de, “TA Musikatelier“ adlı müzik atölyesinin sahibi ve yöneticisidir. Evli ve üç çocuk babası Taner Akyol yaşamını ve çalışmalarını Berlin’de sürdürmekte.


Video