TR | EN
Almanya'nın öne çıkan orkestralarından biri olan Berlin Kammepsymphonie Orchester (Berlin Senfoni Oda Orkestrası), Anadolu geleneksel müziğinin mirasını sahiplenerek geleceğe taşıyan Erdal Akkaya ile bir araya gelerek Almanya'da ve Türkiye'de konserler verdi. Konser repertuvarında klasik müzik tarihinin tanınan eserleri ile çağdaş bestecilerden yapılan bir seçki ve Erdal Akkaya'nın "Anadolu Uvertürü", "Rüzgarla Bir", "İki Yaka", "Yalnızlık" gibi besteleri yer alıyor.
 
Berlin Oda Senfoni Orkestrası 1991 yılında kuruldu ve Berlin'in sanat hayatında kısa bir süre içinde tanındı. Jürgen Bruns'un sanat yönetmenliğini üstlendiği orkestra, üst düzeyde bir klasik repertuvarın yanında büyük senfonik ve küçük oda müziği repertuvarı da icra ediyor. Klasik ve Romantik dönemlere dayalı eserlerin yanı sıra Detlef Glanert, Viktor Bruns, Anatol Vieru, Carlo Domeniconi gibi çağdaş müziğin temsilcilerinin eserleri de orkestranın repertuvarında bulunuyor.
 

Endülüs’ten Anadolu’ya…

 

Müzik, her dönem çağının izlerini taşır. Akıp giden zamanın tanığıdır müzik. Bugün geçmişin izini sürerken müziğin bize anlattığı insan hikayelerine gidiyor, her dönemin yaşam biçimine tanık oluyoruz. 
Bu konserde Jeronimo Maya'nın gitarı flamenko müziğinin seçkin örneklerini, Erdal Akkaya'nın bağlaması Anadolu'nun klasikleşmiş eserlerini yansıtırken, Flamenko'nun doğduğu Endülüs’ten, farklı kültürlerin yaşam biçimlerini bir araya getiren bir beşik olan Anadolu‘ya uzanan bir yolculuğa tanıklık ediyoruz. Bağlama ve şelpe virtüözü Erdal Akkaya, gitar virtüözü Jeronimo Maya’yla birlikte Endülüs'ü Anadolu'ya bağlayan melodileri, gelenekten kopmadan ve çok sesli müzikle harmanlayarak bizlere sunuyor. 

Video

 

 

Kökler ve Dallar

Geleneksel müziklere getirdiği yeni yorumların yanı sıra geleneksel bir çalım tarzı olan “şelpe”yi günümüz çağdaş müziği ile sentezlemeyi amaçlayan Erdal Akkaya ile dünyanın en iyi ud virtüözlerinden biri olarak kabul edilen Ara Dinkjian’ı bir araya getiren bu proje, Anadolu geleneksel müziğine yeni bir yorum getiriyor. Ara Dinkjian, özellikle Sezen Aksu’nun sevilen birçok şarkısının ( bestecisi olduğu için besteleri, Türkiyeli izleyici için son derece tanıdık. Bu konserde Anadolu geleneksel müziğinin yanı sıra Ara Dinkjian bestelerinin ud ve bağlama için düzenlemelerini dinlemek ve şarkılara eşlik etmek de mümkün oluyor.

Video